EVK-PLA1108A
EVK-PLA1108A three-phase full-bridge 1200V/450A SiC inverter development kit module
Das Bild dient nur als Referenz, bitte beachten Sie die Produktspezifikation
  • EVK-PLA1108A
  • CISSOID
  • EVK-PLA1108A Datenblatt
  • Lead free / RoHS CompliantLead free / RoHS Compliant
  • Spot-Inventar/autorisierte Händler/Werksüberschuss-Inventar
  • 1-Jahres-Qualitätssicherung 》 Erfahren Sie mehr
  • Klicken Sie hier, um Preise zu erhalten
  • Three-phase 1200V/450A SiC smart power module (CXT-PLA3SA12450AA)
  • OLEA T222 FPCU based controller board
  • Designed based on ISO-26262 ASIL-D certification
  • Advanced control algorithms for energy-efficient systems
  • Closed-loop control based on field-oriented control and variable SVPWM switching up to 50 kHz with short dead-time compensation
  • Power device junction temperature: -40°C to +175°C
  • Gate driver ambient temperature: -40°C to 125°C
  • Drain-source breakdown voltage: 1200V
  • Low on-resistance: 3.25mOhms typical.
  • Maximum continuous current: 450A at Tf=25°C
  • Lightweight AlSiC pin-fin substrate for liquid cooling
  • Junction-to-case thermal resistance: 0.167 °C/W (typ.)
  • Switching loss @ 600V/300A: Eon=7.48mJ/Eoff=7.39mJ
  • Switching frequency: max. 50kHz
  • Isolation (backplane - power pins): 3600VAC @50Hz (1min)
  • Common mode transient immunity: >50kV/μs
  • Low parasitic capacitance (primary-secondary): 11pF typical per phase